You are currently viewing Produkcja palet: jak technologia zmienia branżę

Nowoczesne rozwiązania w produkcji palet – jak technologia zmienia branżę

Spis treści
Nowoczesne rozwiązania w produkcji palet – jak technologia zmienia branżę

W ostatnich latach branża logistyczna i transportowa uległa znaczącym przemianom, głównie za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej oraz postępu technologicznego.

Jednym z kluczowych elementów w tym procesie są palety – niezbędne narzędzia w transporcie towarów na całym świecie. Nowoczesne technologie, takie jak proces werzalitowy, przynoszą rewolucję w produkcji palet, sprawiając, że są one trwalsze, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska.

Euro paleta – standard w logistyce

Euro paleta, znana również jako paleta EUR lub EPAL, to standard w branży transportowej. Wymiary europalety to 1200 × 800 mm. Dzięki swojej uniwersalności i trwałości euro palety są powszechnie wykorzystywane w całej Europie.  

Palety z drewna prasowanego odznaczają się wyjątkowo niską wagą. Sztandarowy EPAL firmy Bospal waży zaledwie 12 kg, w przeciwieństwie do standardowych drewnianych palet, których masa oscyluje w przedziale 20-24 kg.

Redukcja masy przynosi istotne korzyści, takie jak niższe koszty transportu, łatwiejsza manipulacja podczas załadunku i rozładunku, czy oszczędność przestrzeni w magazynie, jak i w transporcie. 

Proces werzalitowy – przyszłość produkcji palet

Jednym z najbardziej obiecujących innowacyjnych rozwiązań w produkcji palet jest proces werzalitowy. Technika ta polega na użyciu drewna przetworzonego, które po zmieszaniu z żywicą syntetyczną jest formowane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą.

Rezultatem jest materiał o wyjątkowej trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy zmiany temperatur. Palety produkowane tą metodą, nie tylko spełniają wymogi norm ISPM-15 dotyczących międzynarodowego transportu, ale również są lżejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, co przekłada się na niższe koszty transportu i emisji CO2.

Korzyści ekologiczne i ekonomiczne

Innowacje w produkcji palet, takie jak proces werzalitowy, wpływają na branżę nie tylko poprzez zwiększenie efektywności i trwałości produktów, ale również przez ich pozytywny wpływ na środowisko. Użycie recyklingowanego drewna i materiałów ekologicznych znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na surowce pierwotne, a także redukuje ilość odpadów. Ponadto,  takie palety współgrają z założeniami zrównoważonego rozwoju, ponieważ mniejsza masa oznacza mniejsze zużycie surowców i energii na etapie produkcji.

Mimo że tradycyjne palety drewniane dominują na rynku, rosnąca presja na zrównoważony rozwój popycha producentów do szukania nowych, ekologicznych rozwiązań. Jako przykład można podać opakowania dla sektora automotive

Wyzwania i przyszłość

Mimo licznych korzyści, wdrożenie nowoczesnych technologii w produkcji palet napotyka na różne wyzwania. Koszty początkowe związane z modernizacją linii produkcyjnych mogą być znaczące, a wymagania rynkowe ciągle ewoluują. 

 

Wprowadzenie nowych technologii, takich jak proces werzalitowy, w produkcji palet jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości branży logistycznej. Innowacje te nie tylko zmieniają sposób, w jaki produkujemy i wykorzystujemy palety, ale również jak postrzegamy ich wpływ na środowisko.

W miarę jak branża będzie dążyć do minimalizacji swojego śladu węglowego, możemy oczekiwać dalszych innowacji i ulepszeń, które będą napędzać rozwój zrównoważonych rozwiązań logistycznych.